DLS Tanácsadó

Már az EU sem bízik a görögökben? 2011.04.06.

Uniós körökben egyre többen gondolják úgy, hogy Görögország esetében elkerülhetetlen lesz adósság-átstrukturálás - írja a Financial Times Deutschland. Az elmúlt napokban egyre többet hallhattunk erről, hétvégén az ugyancsak német Spiegel magazinban jelentek meg olyan információk, amelyek szerint nem hivatalosan már a Nemzetközi Valutaalap is adósság-átstrukturálásról beszél.

Görögország megítélése jelentősen változott a közelmúltban. A Financial Times Deutschland (FTD) úgy értesült, hogy most már uniós körökben sem tartják kizártnak, hogy hiába a megszorító intézkedések, át kell strukturálni a görög adósságot, aminek természetesen az állampapír-tulajdonosok (magánbefektetők, bankok és biztosítók) innák meg a levét. Az ok egyszerű: egyre többen tartanak attól, hogy Görögország még 2012-ben sem lesz képes arra, hogy részben piaci forrásokból finanszírozza magát.

Ez egyben azt jelentené, hogy Görögországnak további uniós forrásokra lehet szüksége. "A mentőcsomag lejáratának kitolása, vagy a keretösszeg növelése politikailag nem járható út. Ennek súlyos következményei lehetnek" - nyilatkozták az egyik uniós nagy ország pénzügyminisztériumában az FTD-nek.

Az adósság-átstrukturálás hatásait valószínűleg a többi perifériális ország is megérezné, a pénzpiaci szereplők ugyanis rögtön elkezdenének spekulálni arra, hogy az ír és a portugál adósságot is át kell strukturálni. "A három ország problémája szorosan összefügg. Ez egy gordiuszi csomó, amit át kell vágnunk" - nyilatkozta az FTD-nek egy euróövezeti vezető.

Görögország esetében az adósság-átstrukturálás lehetősége a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint egyáltalán nem valószínűtlen, bár ez csak a német Spiegel magazin nem hivatalos információja. Hivatalos állásfoglalást nyílván azért nem olvashattunk, mert Washington tisztában van azzal, hogy ezzel nem tenne jót a többi periférikus országnak.

Egyelőre az IMF és az EU is cáfolja, hogy napirenden lenne az adósság átstrukturálása, bár az FTD információi szerint George Papapkonstantinou, görög pénzügyminiszter szerint már el kell gondolkozni ezen a lehetőségen is (Papapkonstantinou egyébként eddig határozottan tagadta, hogy adósság-átstrukturálása lesz szükség). Közben az IMF és az EU további megszorító intézkedésről tárgyal, amelyek várhatóan nyáron lépnének életbe.

Az FTD valamely uniós pénzügyminisztériumtól úgy tudja, hogy Unióban többen szeretnék megvárni a döntéssel a banki stressztesztek eredményeit és azt, hogy mi lesz Portugáliával, akkor ugyanis világosabban lehet majd látni, hogy milyen veszélyekkel járna az adósság átstrukturálása. A legnagyobb gond az, hogy az EU nincs felkészülve az átstrukturálás folyamatának lebonyolítására, nincs egységesített mechanizmus, vagyis Görögországnak önállóan kellene eljárnia, ami azt jelentené, hogy az állampapír-tulajdonosok jóakaratára lenne bízva. A hiány egyébként a 2013-ban életbe lépő, egységesített válságkezelési mechanizmus (ESM) pótolja majd. 

Forrás: www.portfolio.hu

Cím:
9700 Szombathely, Aréna utca 4.

E-mail:
dls@tozsde1.hu

PSZÁF eng. sz.:
III/42.080/2002.
 

László Balázs
+36 30 155 8161

Serman Tibor
+36 30 155 8152

Bokodi Csaba
+36 30 155 8146

és