A tőzsde berkeiben használt shortolásnak semmi köze nincs a rövid nadrágokhoz… Sokkal inkább részvény eladásról beszélünk, annak előzetes tulajdonlása nélkül.
Mégsem alakul ki felvásárlási csata a Deutsche Telekom leányvállalatáért. A hírre a résztvevők árfolyamai nagyot zuhantak, a Magyar Telekom 5%-os mínuszban is járt.
A Graboplast NYRT-vé alakul, a tulajdonosok döntése szerint. A cég közleményéből kiderül, hogy az őszre tervezett új beruházás 4,2 milliárd forintos forrás bevonásának egyik összetevője a részvénykibocsátás lehet.
A kereskedés elején még úgy tűnt elfelejthetjük a tegnapi pánikot, de az eladók ismét kezükbe vették az irányítást, így már a jelentősebb nyugati indexek 1%-os esésnél tartanak.
A stabilitás megtakarítási számlák (smsz) kb. hat hónapja érhetőek el a magyar piacon. A konstrukció legnagyobb előnye, hogy a ráhelyezett összegek bizonyos időt követően akár adómentesen is felvehetőek, a pénzforrás eredetétől függetlenül.
Oldalazás. Amikor ezt a szót halljuk vélhetően az jut eszünkbe, hogy oldalazva kell valahol közlekedni, mert kicsi a hely. A tőzsde világára átfordítani ezt, nos némi töprengést okozhat…
A vételi ár azt az árat jelöli, amelyet hajlandóak a vevők megadni adott devizáért, vagy pénzügyi instrumentumért. Szakzsargonban „bid”-ként találkozhatunk vele, ez a vételi ár angol megfelelője.
A kincstárjegy az állam rövid távú finanszírozására kibocsátott értékpapír. A futamidő lehet 3, 6, és 12 hónap. Két fajtája van, a diszkont, valamint a kamatozó kincstárjegy. Utóbbi kifejezetten a lakossági megtakarításokat célozza meg.
Valószínűleg a kamat szó mindenki számára ismert, sőt. A tévéből, rádióból is ez folyik, a reklámok alatt. Nagyjából mindenki sejti, hogy miről is van szó, de ha most meg kellene fogalmazni pontosan, precízen a kamat jelentését, vajon menne?
Az elmúlt hetekben, figyelve a banki szektor eseményeit (köztük a devizahitelesek mentőcsomagjára adott reakciókat) sokszor hallhattuk a „céltartalék” kifejezést. Ha horgászok lennénk élhetnénk azzal a faviccel, hogy „a cél, hogy tartson a lék”, de a tőzsdében picit másképp definiálunk.
A Samsung ma közzétett (előzetes) számaiból kiderül: két éve nem látott mélypontra eshetett a második negyedéves nyeresége. Az elemzők sem számítottak ilyen rossz eredményre.
Az index rendszeresen szóba kerülő fogalom, általában az S&P 500, a BUX kapcsán szoktuk emlegetni. De vajon ez pontosan mit jelent? És mi köze van az autósok indexeléséhez?
Az elmúlt hónapokban főleg az amerikai indexek szárnyalása kapcsán rengetegszer volt hallható a „rally” kifejezés. De mit jelent ez? Vajon mindenki ennyire imádja az autó/motorsportot?
Az Európai Bizottság meglepően explicit üzenetet közölt Magyarország számára: nem lesz elegendő a 3% alatti költségvetési hiány az államadósság mérsékléséhez.
Nyár, hétfő, munka. Ez a három szó híven jellemzi a mai napunkat. Egy kis rekeszizom mozgatás, azonban mindig jól jöhet, így összegyűjtöttük azokat a rajzfilmeket, amiket a brókerek álmukból felriadva is megismernek.
Vannak olyan napok, délelőttök, amikor nagyon szeretnénk informatívak lenni, de minden mozdulatlan, még a levegő is csak néha rebben.
Ilyenkor kell egy kis pihenés, lazítás: szék hátradöntve, hangszórók bekapcsolva, zene bekészítve, és indulhat is a relax.
Vajon egy pénzügyi tanácsadónál mi szólna most a hangfalakból?
Nézzük meg a hét leggyakoribb választást! :)
Olvasóink már megszokhatták, hogy facebook oldalunkon is közzétesszük cikkeinket, sőt extra tartalommal is jelentkezünk pl. „A nap idézete.”
A twitter egy újabb alkalom, hogy kapcsolatba kerüljünk egymással!A jövőben rövid, tőzsdei szösszeneteket fogunk tweetelni árfolyamokról, mozgásokról, aktualitásokról. Kövess minket Te is:
www.twitter.com/dls_broker
A fals információk úgy terjednek az interneten, mint a vírusok: mindenkihez elérnek, gyökeret ütnek a fejekben, és kész is van a káosz. Mi most próbálunk egy kis rendet tenni, az öt leggyakoribb tévhit cáfolatával.
Az elmúlt hetekben, figyelve a banki szektor eseményeit (köztük a devizahitelesek mentőcsomagjára adott reakciókat) sokszor hallhattuk a „céltartalék” kifejezést. Ha horgászok lennénk élhetnénk azzal a faviccel, hogy „a cél, hogy tartson a lék”, de a tőzsdében picit másképp definiálunk.
A Fitch ma reggel megerősítette Magyarország eddigi adóskockázati besorolását. Hiába számított a piac pozitív elmozdulásra, a hitelminősítő több ponton is átlagon alulinak értékelte hazánk adatait, a felsőbb kategóriákban tartózkodókhoz képest.
Az államadósság nem csökkent, a cég szerint ez középtávon meg fog történni, bár még pár évig biztosan 70% felett marad. A GDP növekedése sem érte el az „ingerküszöböt”, és a látható növekedés fentarthatósága is több kérdőjelet vetett fel, az elemzés során.
A Richter ma még osztalékszelvénnyel együtt forog a kereskedésben. A kifizetés részvényenként 57 forint lesz, ennek megfelelően holnap számíthatunk az árfolyam változására.
4906 forinton áll az OTP, ezzel folytatja a már múlt héten megkezdett menetelését. Hab a tortán, hogyha a leszakadt osztalékot (147 forint) hozzáadjuk a papír árfolyamához, akkor már 5000 forintnál tart.
1,3%-ot erősödött a Magyar Telekom árfolyama, miután kiderült, hogy a Deutsche Telekom eladja amerikai leányvállalatát, egy japán banknak. Az öröm pedig jogos, hiszen nagy a valószínűsége annak, hogy az üzletből befolyó dollár milliárdokat az európai szektorban kívánja a cég kamatoztatni, akár úgy, hogy felvásárolja a Magyar Telekom kisebbségi részesedését.
4820 forinton van az OTP ellenállása, ezt kellene túlszárnyalnia. Most becsapósnak tűnhet a helyzet, hiszen ma már osztalékszelvény nélkül kerül forgalmazásra a részvény, így a 147 forint osztalékot levonva kell figyelni a számokat.
Ennek megfelelően, hogyha ma 4670, 4680 fölött tudna zárni az árfolyam, és a következő kereskedési napon további megerősítést kapnánk, akkor szignifikáns kitörésről beszélhetnénk.
A MOL mától osztalékszelvény nélkül forog a tőzsdén, azaz aki tegnap nem tankolt be az olajpapírból, az már nem részesülhet a 2013-as profitból. Részvényenként 590 forint lesz a kifizetés, amely a tavalyi 462 forinthoz képest jelentős előrelépésnek számít.
Május 26.-án hétfőn szünetel a kereskedés az amerikai, és a londoni piacon. Nemzeti ünnep miatt áll meg a tőzsdei élet, de a világ többi részén, kivéve pár keleti piacot minden a megszokott mederben folyik tovább. Azért érdemes felkészülni arra, hogy a BÉT forgalmán látszani fog, a két nagy piac egynapos szünetelése.
Tudtad, hogy a tőzsdézésben ökölszabály, hogy a tőkepiaci befektetéseidnek a korodnak megfelelő százalékát állampapírban tartsd? 80 évesen jobb a biztosra menni, míg fiatalon, jó pozícionálással a kockázatos út is járhatóvá válhat.
4-10%-os, elérhető hozam, rövid, 22-35 napos lejárati idő: ezek mind jellemzőek a strukturált termékekre, amelyeket oldalazó piacon tökéletesen ki tudunk használni. A kérdés már csak az, hogy
hogyan, milyen feltételek mellett érhetünk el magas hozamot; mennyire kockázatos ez a termék, és egyáltalán: miket lehet még tudni róla? Alábbi cikkünkben egy rövid betekintést próbálunk nyújtani.
Hat milliárd forintos nyereség – ez derült ki az OTP negyedéves gyorsjelentéséből. Minden elemzői konszenzust felülmúltak a közzétett számok, így van ok örülni. Vagy mégsem? Ezek alapján abszolút a nap nyertese a cég, de a felszín alatt van pár tény, ami veszélyezteti ezt a pozíciót:
A menedzsment figyelmeztetéséhez híven egy több milliárdos projekthitel dőlt be a magyar bankban, míg a céltartalékolás csökkent, s ezzel együtt a fedezetség is. Az orosz, és az ukrán leánybank is veszteséges, és az elemzők szerint erre az évre az is marad.
Így a befektetők szemléletétől függ, hogy a nyers profitszámok alapján nyertesnek, vagy a fentiek összefüggésében vesztesnek tekintik a bankot.
Jobban teljesített a magyar gazdaság, az előző negyedéves szinthez képest, így a GDP éves növekedése 3,5%. Ez jócskán meghaladja a piaci várakozásokat, amelyek 2,7%-ot prognosztizáltak. Ezzel 7 éves rekordot sikerült túlszárnyalni, ami a forintra is hatással volt: 303 alatt is tartózkodott ma, az euróval szemben.
Tudtad, hogy a 6-8%-os hozam, a rövid, 22-30 napos lejárat, és a kis piaci mozgások koktélja nem csak álomkép? A strukturált termékeket választva mindhárom elérhető közelségbe kerül.
+6%-ot ugrott a Thyssenkrupp árfolyama: a befektetők nagyon jól reagáltak a német acélgyártó második negyedéves gyorsjelentésére. Nem csak, hogy az elemzői konszenzust, és az előző negyedéves számokat múlta fölül, még a korábbi eredményvárakozásokat is megemelte a menedzsment.
Tudtad, hogy a bátorság nem a legjobb tulajdonság, ami a megtakarításaidat illeti? Új, ismeretlen pénzügyi termékekbe nem biztos, hogy megéri befektetni: túl nagy a kockázat, és a mozgások sem ismertek.
304 alatt is járt ma a forint árfolyama, amivel a svájci frankkal, és az euróval szemben három havi, míg a dollár esetében négy havi csúcsot döntött meg.
Csak ismételni tudjuk önmagunkat: érdemes magyar részvényekben gondolkodnia annak, aki a fejlett papírok szárnyalása miatt drágává vált szektorokból másfelé kacsingat.
Az osztalék kérdése aktualitásánál fogva fontos, ám sok esetben kevéssé ismert terület. Következő cikk-sorozatunkban átfogó képet próbálunk nyújtani a témáról, egészen a kezdetektől (részvényvásárlás), az utolsó mozzanatokig (adózás).
Tudtad, hogy bár a statisztikák hasznosak, de előrejelzésre nem képesek? Jó, ha figyeled a számokat, de ne felejtsd el: a pénzügyi élet bonyolultabb annál, mint hogy egy modellel megjósolhatóvá váljon.
Közel 7%-ot ugrott a Nokia árfolyama, a befektetők örülnek a közzétett negyedéves gyorsjelentésnek! Van is miért elégedettnek lenni, a cég ugyanis minden konszenzust felülmúló teljesítményt produkált, a működési eredménye 10%-kal növekedett, míg az egy részvényre jutó profit 0,04 euro.
Tudtad, hogy a befektetők nagy része fél hosszútávra tervezni? 5 év? Az rengeteg – mondják, majd a kijelentést követő ötödik évben a homlokukra csapnak:
tényleg bevállalhattuk volna. Hosszabb távon a kockázat is kisebb – ez sem mellékes.
A befektetők már biztosan nem ráncolják a homlokukat az Apple miatt: a cég az elemzői várakozásoknál jobb eredményeket produkált, az első negyedéves gyorsjelentés szerint! Nem csak a profit lett a konszenzusnál több, de a vállalkozás a negyedéves osztalékát is növeli 8%-kal.
Nem csak az Apple miatt tördelhetik ma a kezüket a befektetők. A piac zárása után a Facebook is közzé teszi első negyedéves gyorsjelentését. Az elemzők több szempontból is várakozásokat fogalmaztak meg: egyrészt a mobil hirdetések aránya növekedett, ez pedig hatással lehet a profitra is. Az érem másik oldala, azonban, hogy ezzel párhuzamosan az internetes hirdetések ára csökkent, így kérdéses, hogy mennyire tud kibillenni a mérleg? Másrészt a felhasználók száma is változtathat a számokon, a fiatalok ugyanis kezdtek elfordulni az arckönyvtől.
Végül, de nem utolsó sorban az Instagram felvásárlása is jó ómennek tűnik, mindenképp pozitív eredményt várnak tőle. A nagy kérdés már csak annyi, hogy mennyiben tudja a cég az elemzői konszenzust hozni, és ha eltér, akkor milyen irányban teszi ezt.
Érdemes ma figyelni az Apple árfolyamát, hiszen piaczárás után a cég közzéteszi első negyedéves gyorsjelentését. A befektetők reakciója a profit és a bevétel alakulásától függ, főként, hogy a számok mennyiben fognak eltérni az elemzői konszenzustól.
3%-ot esett a nyitást követően az SAP árfolyama, miután közzétették az első negyedéves gyorsjelentésüket. Az elemzői várakozástól jócskán elmaradtak az eredmények: a vállalat az erős euróra panaszkodik. A menedzsment szerint a második negyedévre is hatással lehet a devizaárfolyamok változása…
Nagypénteken (április 18) és Húsvét hétfőn (április 21) szünetel a kereskedés a budapesti tőzsdén! Hozzánk hasonlóan a nyugat-európai, és a közép-európai régió piacai is zárva lesznek. Az amerikai kereskedés, azonban csak holnap szünetel, utána már hétfőtől folytatódhat a spekulálás.
7%-ot emelkedett a Yahoo árfolyama a tegnapi amerikai kereskedés után, azaz pozitívan reagáltak a befektetők a közzétett negyedéves gyorsjelentésre. Valóban jó számokat produkált a cég, úgy látszik, hogy a vezérigazgatónő, Marissa Mayer megszorító intézkedései elérték céljukat: a vállalat profitja nőtt, az elemzői konszenzust is felülmúlva.
Tudtad, hogy a hidegvérűség a tőzsdén fél egészség? Hiába kedvező, pozitív a piaci hangulat, jobb, ha nem csak a véred, hanem a fejed is hideg, amikor döntéseket hozol.
3,1%-os mínuszban is járt a Nasdaq, ezzel az elmúlt 2,5 év legrosszabb eredményét produkálta. Az S&P 500, és a Dow Jones sem maradt érintetlenül. A részvényindexeken kívül a technológiai papírok is mélyrepülésbe kezdtek: a facebook 5,2%-ot, a Google 3,6%-ot zuhant, míg az Apple éppen megúszta a vérengzést. Egy szó, mint száz az amerikai részvényeket, a technológiai szektor vezetésével két kézzel adják, és ez meg is látszik a mutatókon,így érdemes kivárni a korrekciót.
Korábban láthattuk, például a „A nap nyertese” rovatból, hogy a külföldi indexek (S&P 500, DAX, ) erős menetelés után, csúcsokat döntöttek meg. Eközben a fejlődő országok piacai kátyúban vergődtek….
A mostani konszenzus a fejlődő országok egyensúlytalanságát emeli ki, miközben a fejlett gazdaságok növekedési pályáit tartja fenntarthatónak. Pedig lehet, hogy érdemes lenne a gödör aljára nézni, hátha drágakőre bukkanunk.
2%-ot emelkedett az Alcoa árfolyama, annak ellenére, hogy a tegnap este közzétett negyedéves gyorsjelentésében csökkenő bevételről, és egyszeri tételek nélküli profitról számolt be. Utóbbi mértéke, azonban az elemzőket is meglepte, így a piac pozitívan reagált a kiadott adatokra. A vállalat számainak kihirdetésével elkezdődött (nem hivatalosan) az idei első negyedéves gyorsjelentési szezon.
A tőzsdén ennek hatására nagyobb ingások, bizonytalanságok várhatóak, amelyek kivédésére érdemes STOP megbízást alkalmazni.
305,5-ig izmosodott a forint az euróval szemben, s sem a külföldi (amerikai, japán), sem a választások miatt kialakult hangulatra nem reagált negatívan. Valószínűleg a líra erősödése is segítette a 2 hónapos csúcs elérésében.
5% körüli zuhanást szenvedett el több technológiai sztárpapír is (Microsoft, Facebook, Google), így a Nasdaq 2,5%-ot esett. Az index, ezzel az értékvesztéssel idén már mínuszban van.
Tudtad, hogy az osztalékpolitika hatással van az adott részvény árfolyamára? Minél több az osztalék, annál szebben görbülnek felfelé a grafikonok mutatói.
2,4%-ot emelkedett a MOL árfolyama, mindezt a jó piaci hangulatnak köszönheti. Az olaj-multi a tavalyi 47 milliárd forintos osztalékot megfejelve, idén 13 milliárddal többet, azaz 60 milliárd forintot fizet ki részvényeseinek. Úgyhogy az optimizmus érthető, a vezető hazai index (BUX) is erősödött.
A német Commerz bank 11,86 euróról 14,13 euróra emelkedett mindössze két hét alatt.
Sokszor mondjuk, hogyha egy trend kétharmadát meg tudjuk fogni, az már nagy siker. Aki hallgatott ránk, és mert hinni a német bankok felzárkózásában az most a közel 20%-os növekedés nagyobb részét megcsíphette, ezzel learatva a babérokat.
A monetáris politika élénkítésére használt, nem szokványos eszköz a QE3, amelynek első testvére a 2008-as összeomláskor került fókuszba. A FED így, 85 milliárd dollárral próbálta segíteni a gazdaságot minden hónapban.
Tudtad, hogy közgyűlés által meghatározott az a nap, amikor még úgy vehetsz adott részvényt, hogy jogosulsz az osztalékára? Vigyázz, utána már az azévi kifizetés rád nem vonatkozik!