DLS Tanácsadó

Az aranyérem két oldala - 2014. március 17.

Az arany a hétköznapi emberek számára is a pénzt, a fedezetet, a megbízhatóságot jelképezi. Egy ékszer ajándékozása nem csak kedvesség, hanem üzlet is, hiszen olyat adunk, ami őrizni fogja az értékét. A nemesfém árfolyama, azonban nem mindig volt magaslatokon.

A 70-es évek második felében végbement események (iráni forradalom, afganisztáni háború, kommunista Kína elismerése) az árat a csúcsra lökték, majd’ 1000 dolláron tetőzött. Az ezután következő 20 évben, ezzel szemben (az amerikai piac optimizmusa miatt) nagyot zuhant az árfolyam egészen 250 dollárig.

Arany 50év

 

2001-ben fordult meg a kocka, az arany árfolyama emelkedésnek indult. A 2008-ban kirobbant adósságválság addig nem látott magasságokba repítette a nemesfém kurzusát. A történelmi csúcsot 2011-ben érte el, 1921 dolláros szinten. Ezt egy esés követte 1200 dollárig, ahonnan úgy látjuk, hogy egy újabb emelkedő szakasz indulhat.

Arany 30 év

A fenti példák is egyértelműen bizonyítják, hogy az arany értékének alakulása a mindenkori félelem mértékétől függ. Amikor az emberek háborútól, terrorcselekménytől, gazdasági válságtól tartanak, akkor elkezdenek vásárolni. A vagyon átültetése aranyba jó ötletnek tűnik, hiszen 1 tömb arany 10 év múlva is ugyanannyira 1 tömb marad, történjen közben bármi, ami a gazdaságot, országokat illeti.

 

A világ évente mintegy 3000 tonna aranyat igényel, amelyet a bányászatból és az újrafelhasználásból fedeznek. Előbbi költsége kb. 660 dollár körül alakul, amely ösztönzően hat újabb kitermelő helyek felkutatására.

Amit kevesen tudnak, hogy az arany több, mint 50%-át ázsiai országok (India, Kína) veszik fel: tradíciók köthetőek a nemesfémhez, éppen ezért a megítélése is pozitív.

 

Az arany közel 45%-át ékszerként használják fel. Puhasága miatt ötvözni szokták többnyire ezüsttel, rézzel. Az így kapott nemesfém tisztaságát karátban mérik, ahol a 24 100%-os tisztaságot jelent, míg a 14 karát csak kicsit több, mint 50% aranyat tartalmaz.

 

Az arany bányatermék, azaz a kínálata egész évben kiegyenlített. Ez a keresletről nem mondható el, a fő szezonok a tavasz és az ősz, amikor különböző ázsiai hagyományok teszik kiemelkedően népszerűvé.

 

A közel tíz év töretlen arany áremelkedés után kijelenthetjük, hogy az arany tipikus menekülő termék, amely annál népszerűbb, minél elkeserítőbbek a gazdasági kilátások (pl. részvényárfolyamok esése, esetleg valós háborús félelmek).

Mivel az ipari felhasználása elhanyagolható (4-5%), nem reagál negatívan ezen szektort érintő ingadozásokra, szemben más nyersanyagokkal (pl. olaj) vagy a részvényekkel.

Előnye épp ugyanaz, ami a hátránya is: 1 gramm arany öt év múlva is éppen ugyanennyi marad. Kamatot, bevételt nem termel, legfeljebb az árfolyam-emelkedésen lehet keresni.

 

A fentiek tudatában talán már nem is meglepő, hogy jelenleg is emelkedik az arany árfolyama. Az orosz-ukrán konfliktusból adódó félelem jócskán közrejátszik ebben. A jelenlegi helyzet, amely hazánkat is nagymértékben érinti picit dominóhoz hasonlít, az európai piacokon sorra  tapasztalhatóak a nagyobb negatív kiingások.

A kínai exportról sem hallhatunk jó híreket, ahogy a japán piac sem szállított több pozitívumot, így a félelem az ázsiai régióban is nagyobb, azaz a kereslet folyamatosan nő az arany iránt.

Hogy meddig tart ez a felfelé ívelés nehéz megjósolni. Egy azonban biztos, amíg az emberek aggódnak a jövőjük miatt, amíg a jelenlegi politikai helyzet nem változik pozitívan, addig marad az arany utáni érdeklődés és a nemesfémbe való befektetés.

DLS Befektetési és Tanácsadó Kft., Szombathely

befektetés | tőzsde | tanácsadás | bróker | online tőzsde | tőzsdei árfolyamok

Cím:
9700 Szombathely, Aréna utca 4.

E-mail:
dls@tozsde1.hu

PSZÁF eng. sz.:
III/42.080/2002.
 

László Balázs
+36 30 155 8161

Serman Tibor
+36 30 155 8152

Bokodi Csaba
+36 30 155 8146

és