DLS Tanácsadó

Miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie? 2012.02.13.

Nem tévedés, 776 milliárd forintot, vagyis fejenként közel 5,5 millió forintot gyűjtöttek össze a végtörlesztéshez január végéig a devizahitelesek. A sokak képzeletét felülmúló összeg forrása jórészt ismeretlen, cikkünkben azonban ismét kísérletet teszünk arra, hogy megbecsüljük, hányad része honnan származhatott. A december végéig áttekintett adatokból kiderül: a legnagyobb forrást a bankbetétek jelenthették, de a hitelek és a befektetési jegyek részaránya is nőtt decemberben. A lakáspiac is felpezsdült a végtörlesztés hatására, ez azonban nem ad magyarázatot a valódi forrásra.
A szeptember 29-étől február 28-áig tartó végtörlesztés lehetséges forrásai közül hétről többé-kevésbé megbízható statisztikákkal rendelkezünk. Egyelőre azonban csak a 2011-es adatok ismertek teljesen, ezért most a december végéig lebonyolított végtörlesztésekhez összegyűjtött 468 milliárd forint forrásait vizsgáljuk. Részben ebből következtethetünk az említett 776 milliárd forint eredetére is. A hét lehetséges forrás az alábbi.

1. Hitel

Decemberben már csaknem négyszer annyi végtörlesztési célú hitelt vettek igénybe az adósok, mint októberben és novemberben összesen. Ezért míg az első két hónap során a források mindössze 7%-ára adtak magyarázatot a forinthitelek, decemberben már a végtörlesztéshez szükséges összeg 32%-a ilyen, jól nyomon követhető hitelből származott. A hitelintézetek által decemberben folyósított 70,2 milliárd forinthoz jönnek hozzá a munkáltatói kölcsönök, ezek összegéről azonban semmilyen információval nem rendelkezünk, arányuk mindenesetre valószínűleg nem volt igazán számottevő. Becsléseinkben marad ezért a 70 milliárd a hitel "soron".

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?


2. Ingatlan

A Duna House becslései szerint az év utolsó három hónapjában a lakáspiaci tranzakciók közel ötödénél volt az eladó fél végtörlesztő, január végéig a teljes arányuk viszont már egyharmadra nőhetett. Mivel a végtörlesztés szeptember 29-én indult, a becsült adatok alapján októberben még csak 300, novemberben 1900, decemberben viszont már 2500 végtörlesztési célú ingatlaneladással számoltunk. Januárban jött el az abszolút rekord, ekkor már 7500 ilyen tranzakció történhetett. És hogy mekkora volt az így előteremtett összeg? A lakások negyedévi átlagára 13,1 millió forint volt, így decemberre 32,8 milliárd forintnyi végtörlesztéshez kapcsolódó lakástranzakció jut. Figyelembe kell venni azonban azt is, hogy a vevők döntő többsége nem hitelből, hanem a cikkünk alábbi pontjaiban felsorolt megtakarításból vásárolhatta lakását, ráadásul a decemberben a bankok által kihelyezett jelzáloghitelek szinte kizárólag végtörlesztési célúak voltak. Az ingatlaneladás így decemberben lényegében nem jelentette a végtörlesztések végső forrását, csak a meglévő megtakarításokat csoportosította át a vevőktől a végtörlesztő eladók felé. Becsléseinkben ezért az ingatlaneladást mint forrást nem vettünk figyelembe. Ettől függetlenül persze fontos fejlemény, hogy januárban nagyon nagy szerepet játszott a végtörlesztés a lakáspiacon, és január végéig a 142 ezer végtörlesztő közel 9%-a túladott a lakásán, hogy végtörleszteni tudjon.

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?


3. Bankbetét

Meglepő módon decemberben is jelentősen, 97,6 milliárd forinttal nőtt a lakosság banki betétállománya tranzakciós alapon annak ellenére, hogy a végtörlesztés javában folyt, és a közbeszéd alapján inkább nettó betétkivonásra lehetett következtetni. Érdemes azonban összevetni a decemberi nettó betételhelyezést az előz két évivel: 2009-ben 150,8, 2010-ben 164,9 milliárd forinttal nőtt tranzakciós értelemben a bankok lakossági betétállománya, vélhetően döntő mértékben az év végi munkahelyi javadalmazásoknak köszönhetően. A forrásbeáramlás révén korábban is és ezúttal is a forintbetétek gyarapodtak, hogy azonban idén kisebb mértékben, az durva feltételezésünk szerint a végtörlesztéssel áll összefüggésben, mégpedig 60 milliárd forint értékben. Az októberre jellemző agrárkifizetések ezúttal nem torzították jelentősen az állományt.

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?

4. Biztosítás

Ahogy korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla, elmondásuk szerint a biztosítók is megszenvedik a végtörlesztést annak ellenére, hogy a biztosítások idő előtt általában csak nagyobb veszteséggel felszabadítható (kevésbé likvid) megtakarítások. A lakossági forrás-felszabadítás a Portfolio.hu-nak nyilatkozó biztosítók szerint azonban mérsékeltnek mondható. A PSZÁF korábban megállapította, hogy október-novemberben 24 milliárd forintnyi végtörlesztési forrás származott életbiztosításból. Február elején kiadott gyorselemzésükben pedig azt írták, hogy 41,5 milliárd nőtt meg szeptember vége óta a hosszú távú trendhez képest a biztosítások visszavásárlása. A december-januárra jutó összeg felével számolva becsléseinkben közel 9 milliárd forint lehetett a végtörlesztési célú szerződés-visszavásárlások decemberben, ám erről pontosabb számmal a korábbiakhoz hasonlóan nem rendelkezünk.

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?



5. Befektetési jegyek

Decemberben közel kétéves mélypontra került a hazai befektetési alapok vagyona, az egy hónap alatt bekövetkezett 85 milliárd forintos vagyoncsökkenésből pedig 74 milliárd forint a jegyek visszaváltásából adódott. Ebből becsléseink szerint 65 milliárd forint a lakosság visszaváltása volt. 2009 decemberében forrásbeáramlás, 2010 végén viszont -kiáramlás jellemezte a piacot. Becslésünkben azzal a feltételezéssel élünk, hogy a 2011. decemberi pénzkiáramlás a végtörlesztés számlájára írható, ezért a befektetési jegyek becslésünkben 65 milliárd forintnyi végtörlesztéshez jelenthettek forrást. A BAMOSZ statisztikái szerint a legnagyobb összeg a pénzpiaci, a kötvény- és az ingatlanalapokból távozott.

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?


6. Egyéb értékpapír

Állampapírok, banki kötvények, részvények és jelzáloglevelek teszik ki e tétel nagy részét. Az MNB egyik statisztikája szerint ezek közül a hitelviszonyt megtestesítő papírok (döntően kötvények) lakossági kézben lévő állománya (tranzakciós alapon) októberben 5,4 milliárd forinttal, novemberben pedig 10,8 milliárd forinttal nőtt, decemberben viszont 0,7 milliárd forinttal csökkent. A belföldi tőzsdei részvények állománya októberben 7,4 milliárd forinttal csökkent, novemberben 15,2 milliárddal nőtt, majd decemberben 13,9 milliárd forinttal ismét csökkent. A fenti adatok alapján azzal számoltunk, hogy ezek az értékpapírok e három hónap folyamán marginális szerepet játszottak a végtörlesztésekben, ezért számításainkban nem vettük figyelembe őket.

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?


7. Készpénz

A "párnacihát" is tartalmazó forint készpénzállomány nagysága a háztartásoknál meglepő módon nemcsak októberben és novemberben, hanem 39,6 milliárd forinttal decemberben is nőtt. Ez még mindig jóval nagyobb növekedés, mint amekkora az első három negyedév átlagos havi növekedése. E fejlemény pontos okát nem ismerjük, de feltételezhető, hogy elsősorban nem a (belföldi) pénzügyi szektorhoz kapcsolódó jövedelemforrásokból származik. A végtörlesztési források között azonban folyamatos növekedése miatt a készpénzállományt nem vettük figyelembe.

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?


Összegzés

Korábbi cikkünkhöz képest újdonság, hogy decemberben nőtt a hitelfelvételek és valószínűleg a a befektetési jegyek visszaváltásának részaránya is a végtörlesztés forrásai között, továbbra is jelentős lehet azonban az alábbi, statisztikákkal (részben csak egyelőre) nem alátámasztható források szerepe:

- nem tőzsdei vállalati üzletrészek és részvények
- valuta készpénz
- külföldi bankoktól felvett hitelek
- külföldi, statisztika elől rejtve maradt megtakarítások
- külföldi és fekete jövedelmek
- önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?


A végtörlesztés nem lakossági megtakarításból, hanem vállalati forrásból származó forrásairól szólva érdemes megjegyezni, hogy bár a vállalati szektor decemberben 220 milliárd forintnyi áfa-visszatérítést kapott, pénzügyi eszközei 46 milliárd forinttal csökkentek. Ebben szerepe lehetett a végtörlesztésnek, nem árt azonban a kötelezettségek változását is figyelembe venni. Ez is jelentős, 147 milliárd forintnyi összegben csökkent, vagyis a az áfa-visszatérítés jelentős részben tartozásrendezésre fordítódott. A fenti összegek különbözeteként adódó nagyjából 120 milliárdos vállalati pénzkiáramlás egy része szimpla személyi jellegű kifizetések (lakosság bankbetét-növekmény) mellett közvetlenül végtörlesztésre is mehetett, ami részben szintén magyarázatot adhat a statisztikákban tátongó lyukakra.

Mégis miből sikerült ennyi devizahitelesnek végtörlesztenie?

Forrás:www.portfolio.hu



A DLS Befektetési és Tanácsadó Kft. az ERSTE Befektetési Zrt. függő ügynöke

Cégünk 2001 óta van jelen a befektetési piacon, az Erste Befektetési Zrt-vel együttműködve biztosítjuk az ügyfelek magas szintű kiszolgálását.

Miért a DLS?

Miért lenne nálunk jobb, mint az előző befektetési szolgáltatójánál?

Azért,
mert nálunk az információs bázis jobb. Az ERSTE Befektetési Zrt. – amellyel partnerségben állunk, – Magyarország legnagyobb befektetési szolgáltatója, a BÉT Legek állandó díjazottja.

1

Azért,
mert nálunk a kockázat kontra nyereség alapú gondolkodás áll a központban.

2

Azért,
ert folyamatos konzultációt kap, betekintést, hogyan végezzük a munkánkat.

3

Értékeink

Cégünk megért 2–3 válságciklust. Majd 30 éves pénz- és tőkepiaci tapasztalattal rendelkezünk. Sok minden történt ez alatt az idő alatt. Edukációs fókuszú cég vagyunk. ezáltal az ügyfelek számára érthetőbbé válnak a különféle befektetések. Kevesebb rossz döntés születhet. A pénzügyileg tudatos ügyfelekkel, sokkal inspirálóbb együtt dolgozni. Az Ügyféléletút nálunk azt jelenti, hogy az ügyfeleket nem egységesen kezeljük. Hanem kialakítjuk egyedi életútját az ügyfeleinknek.

Munkánk nem tudomány, nem művészet, nem is egy boszorkánykonyha. Ez egy mérnöki munka. Feladatunk, hogy megtaláljuk az adott befektetési cél elérésének leghatékonyabb módját.

Megmutatjuk adott szituációban hogyan célszerű viselkedni. A befektetési tanácsadók által az ügyfelek számára teremtett érték nagy része a viselkedési tanácsadás.

Az ügyfelek között komoly vízválasztó a türelemfaktor. Sokszor a befektetéseiket tudatosan és türelmesen építő befektetők sokkal messzebbre jutnak, mint azok, akik mindent egyszerre akarnak. Az első 3 hónapban senki ne akarjon a top 10-ben lenni.

Azt tanácsoljuk: Legyen türelembajnok!

Hitvallásunk

 

és

Küldetésünk

Miért lenne nálunk jobb, mint az előző befektetési szolgáltatójánál?

Elkötelezettek vagyunk azért, hogy segítsünk az egyéneknek, a vállalatoknak eligazodni a pénzügyi befektetések világában, emellett fejlesszük és támogatjuk a sikeres szakembereinket.

Az ígéretünk, hogy mi, a DLS Befektetési és Tanácsadó Kft. munkatársai, energiánkat, értelmünket és tudásunkat elkötelezzük ügyfeleink pénzügyi céljainak elérése érdekében azáltal, hogy a lehető legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtjuk és kiváló befektetési alternatívákat kínálunk.

Hisszük, hogy ügyfeleink pénzügyi jólétének előtérbe helyezése mindkettőnk érdekeit szolgálja. Folyamatos kihívásunk az ügyfelek igényeire való reagálás egy folyamatosan változó pénzügyi környezetben.

 

Társaságunk a tőkepiaci termékek széles skáláját kínálja ügyfelei részére, ezáltal lehetőséget nyújt a diverzifi- kálásra és a kockázatviseléshez megfelelő instrumentum kiválasztására.

Szolgáltatásaink

Tőkepiaci termékek széles skáláját kínáljuk

Befektetési jegyek

Irodánkban forintban, euróban, dollárban jegyzett pénzpiaci, likviditási, kötvény, részvény, ingatlan és vegyes befektetési alapok érhetőek el. 

Állampapírok, vállalati kötvények

Az állampapír üzletág a konzervatívabb, kockázatkerülő befektetők részére kínál befektetési lehetőségeket. Az állampapírok hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, melyek tőkéjének és kamatainak visszafizetését az állam garantálja. Vásárolható hazai és nemzetközi kötvény, valamint diszkontkincstárjegy.

Részvény

A részvényeket azon befektetőknek ajánljuk, akik hajlandóak magasabb kockázatot vállalni a magasabb hozam reményében, illetve hosszútávon is tudnak gondolkodni.

Befektetési hitel

A befektetési hitel olyan befektetési forma, amely kizárólag értékpapír vásárlásához használható fel. 

Tartós Befektetési Számla

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) lényege, hogy a befektetésekre vonatkozó 20%-os kamat- és árfolyamnyereség-adóra (a 2011-es adóévben 16%) és osztalékadóra vonatkozó adózás kedvezőbbé tehető, ha a befektető a TBSZ-en helyezi el befektetését, megtakarítását és e számlájáról nem vesz ki a megnyitás évét követő 3-5 évig.

Nyugdíj-előtakarékossági számla

A Nyugdíj-előtakarékossági Számla (NYESZ) egy olyan megtakarítási forma, amellyel több éven keresztül gyűjtheti, befektetheti pénzét nyugdíjcélú megtakatításra. A befektetés összetételéről önállóan dönthet, azt a futamidő alatt bármikor változtathatja. 

Határidős kereskedelem

A piac határidős szegmense minden vérbeli befektető fantáziáját megmozgatja, hiszen az azonnali piachoz képest sokkal kisebb forrást mozgósítva lehet azonos méretű pozícióra szert tenni, vagyis fő előnye a tőkeáttétel.

Certifikát kereskedelem

Követheti az arany, ezüst, a határidős olaj, a határidős földgáz, az Euro Bund határidős termékek, devizapárok, valamint az Euro Stoxx Banks és a DAX 30 index árfolyamváltozását a BÉT-en jegyzett Erste Certifikátokkal való kereskedéssel.

Deviza kereskedelem

A devizapiacon minden üzlet két különböző pénznem között jön létre, ami azt jelenti, hogy az egyik devizát vesszük a másikat pedig eladjuk. A vételi ár (bid) és az eladási ár (offer) közötti különbséget nevezzük spreadnek. A bid price az az ár, amin az árjegyző hajlandó megvenni tőlünk az adott devizapárt, az offer vagy ask price pedig az, amin az árjegyző hajlandó eladni nekünk az adott devizapárt.

NETBROKER

A NetBroker az Erste Befektetési Zrt. online tőzsdei kereskedési rendszere, ahol egyszerűen, gyorsan kereskedhet magyar és külföldi értékpapírokkal, befektetési jegyekkel, és állampapírokkal.

ERSTE Trader

Deviza FX, deviza opció, arany, ezüst, CFD, ETF kereskedési lehetőség online.

ERSTE Future Program

...

 

Ennél is többet szeretne tudni?

Érdeklődjön munkatársainknál!

Többet szeretnék tudni!

Munkatársaink

Bokodi Csaba

Bokodi Csaba

Bránya Annamária

Bránya Annamária

Cseke Hajnalka

Cseke Hajnalka

Hegedűs Péter

Hegedűs Péter

Herczeg László

Herczeg László

Herczeg Mónika

Herczeg Mónika

Jagicza Zsolt

Jagicza Zsolt

Jálics Miklós

Jálics Miklós

László Balázs

László Balázs

Serman Tibor

Serman Tibor

Tér Kornélia

Tér Kornélia

Gyakran vannak kérdései?

Igyekszünk a legfontosabbakat előre megválaszolni

Kérdés

Hogyan lehetek ügyfelük?

...

Kérdés

Milyen gyakran kontaktálhatok az üzletkötömmel?

...

Kérdés

Milyen tőzsdén kereskedhetek a DLS Kft-nél?

...

Legyen Ön is a partnerünk!

Keresse üzletkötőinket még ma!

Cím:
9700 Szombathely, Aréna utca 4.

E-mail:
dls@tozsde1.hu

PSZÁF eng. sz.:
III/42.080/2002.
 

László Balázs
+36 30 155 8161

Serman Tibor
+36 30 155 8152

Bokodi Csaba
+36 30 155 8146

és